Japonská katastrofa alebo druhý Černobyľ?

Autor: Martina Pauková | 20.4.2011 o 18:24 | Karma článku: 0,00 | Prečítané:  44x

Zemetrasenie dosiahlo silu 8,9 magnitúdy. Tsunami zničila všetko, čo jej prišlo do cesty. Atómové elektrárne zlyhávajú. Hrozí radiácia. Seizmológovia hovoria, že zemetrasením sa uvoľnilo dlhodobo narastajúce napätie na hrane tektonických dosiek. Rádioaktívny materiál spôsobuje takzvaný okamžitý syndróm z ožiarenia. Pomalším, no o to zákernejším, nebezpečenstvom je riziko poškodenie kyseliny života, DNA.

V každej dennej tlači, na internetových stránkach, všade nás obsypávajú aktuálnymi udalosťami a hrozbami z Japonska. Celá katastrofa začala 12.marca 2011 prvým silným zemetrasením, ktoré sa dostalo medzi 10 najhorších vo svete. Deň po katastrofe som cestovala z Prahy a pozerala si fotografie znázorňujúce celú katastrofu. „Japonsko? To snáď nie je možné.“ Ovládla ma panika, čo ak by sa to stalo aj u nás? Naše úrady uvádzajú, že hrozba na Slovensku je viac menej nulová, ale v Európe to vyzerá trochu inak. Najväčšia seizmická činnosť v Európe je v okolí Talianska, Rumunska, Bulharska a Grécka. Jadrové elektrárne sú postavené tak blízko, že keby prišiel podobný výbuch ako v Japonsku, všetko by padlo ako domino.

17. marca, zemetrasenie, ktoré zdevastovalo východné pobrežie japonského ostrova Honšú, si vyžiadalo 5692 mŕtvych. Nezvestných je 9522 osôb a zranenia utrpelo 2409 ľudí. Zničených bolo vyše 55 380 budov. Počet osôb predstavuje celú Banskú Štiavnicu a okolie. Hrozná predstava. Keby sa v Banskej Štiavnici naskytla seizmická činnosť, celá B.Štiavnica by padla do útrob podzemia. Keď som si nedávno pozerala mapky znázorňujúce všetky banskoštiavnické štôlne, nepripadala mi táto hrozba nereálna. Úrady však vždy uvádzajú, že všetko je zabezpečené a akákoľvek hrozba nepripadá do úvahy. Asi nám to stačí ako odpoveď. V Japonsku sa to ale zmenilo na ničivú katastrofu.

Stopy rádioaktívnych látok zistili v Japonsku aj v pitnej vode. 19.marca o tom informovala vláda. Tento fakt podľa nej pre obyvateľstvo ale nepredstavuje zdravotné riziko. Abnormálne hladiny rádioaktívneho jódu namerali v zásobníkoch vody v Tokiu a v prefektúrach Gunma, Točigi, Saitama, Čiba a Niigata. Pitná voda je v takýchto situáciách najdôležitejším orgánom prežitia. Mnoho krát sa stáva, že aj vedci sa mýlia a v snahe nešíriť paniku povedia tú lepšiu verziu. Ako to mohli brať obyčajní ľudia, plní strachu a beznádeje? Mám sa napiť vody, ktorá je rádioaktívna a hrozí mi pomalá a bolestivá smrť? Myslím si, že človek si to dvakrát rozmyslí. V tom istom dni Nissan meria radiáciu v autách určených na vývoz. Všetky autá značky Nissan určené na vývoz sú pred opustením Japonska kontrolované. Okrem odstraňovania škôd po katastrofe, svetoví ekonomickí lídri musia riešiť všetky otázky Japonského hospodárstva. Japonsko je svetovým dodávateľom automobilového priemyslu, potravinárskeho, elektronického atď. Z toho vypláva nárast cien vo svetovom hospodárstve.

20. marca, Japonské orgány v súvislosti s minulotýždňovým zemetrasením a tsunami evidujú 8133 mŕtvych a 12272 nezvestných. Je toto číslo už definitívne? Rozsah ničivého živlu bol tak veľký, že je nepravdepodobné uvádzať presné čísla mŕtvych a nezvestných. Ešte stále nevieme aký dopad japonskej katastrofy bude mať pre nás. Z každej strany sa valia stále nové a nové informácie. Žiadny človek na svete nezostáva bez vedomostí o tejto udalosti. Všetka pozornosť je upriamená na Japonsko. Až teraz si každý uvedomuje, akým prínosom pre svetové hospodárstvo bolo Japonsko a že teraz sa naskytol problém, ktorý treba rýchlo riešiť. Pevne dúfam, že aj my dokážeme tejto ťažko skúšanej krajine pomôcť.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

TECH

Astronautka z NASA: Pocit úžasu s vami ostane aj na Zemi

Ako vyzerá tréning a ako sa astronauti pripravujú na zlyhania.

KOMENTÁRE

Trump je v Poľsku populárnejší než pápež

Prezident potešil Poliakov poukazujúc na úlohu Poľska pri budovaní Západu.


Už ste čítali?