reklama

Psie exkrementy v meste Banská Štiavnica

Dnes sa téma psích exkrementov začína čím ďalej, tým viac skloňovať. Čím viac ľudí sa k tejto téme zapojí do diskusii, tým viac je názorov na riešenie tohto dnes už problému.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Bolo to tak aj dňa 13.mája 2011 v priestoroch ZŠ J.Kollára na stretnutí vedenia mesta s obyvateľmi sídliska Drieňová. Diskusia, ktorá aj tak nič nevyriešila. Jedno je asi isté. Na sídlisku budeme mať miesta na vedenie psov, podľa vedenia mesta „venčoviská“. Pri dodatku, že v tej oblasti budú psy môcť byť voľne pustené, mi prešiel mráz po chrbte. Pri prvej príležitosti som na to reagovala a poznamenala, že nie je možné aby psy, napríklad srnčí ratlík a doberman, či buldog, boli pustení v tom istom priestore. Zaujímalo ma aj to, koľko košov pre psie exkrementy mesto zakúpilo. Odpoveď som dostala od pani primátorky. Je ich šesť. Čo je podľa mňa veľmi málo. Ak budú uložené na miestach, kde budú oblasti na vedenie psov, ostane len malé množstvo na iné úložné miesto. Nehovorím, že má byť kôš pri každom paneláku. Ale ide mi o to, že ak sa má niekto „trepať“ na miesto, kde vôbec nechodí, tak si to rozmyslí. Stačí mi všímať si tých lenivých a pohodlných ľudí. V treťom rade, čo ma najviac zaskočilo, bolo poznamenanie z úst primátorky, že psie exkrementy nie sú biologický odpad a môžu sa dávať do košov s komunálnym odpadom. Podľa niektorých orgánov je psí exkrement nebezpečný odpad a mal by sa skladovať na zvláštnych skládkach. Môže obsahovať rôzne vajíčka parazitov, ktoré sú pre človeka nebezpečné. Mal by to byť teda separovaný odpad. Žiaľ, v zákone o odpadoch nie je presne definovaný žiadnym paragrafom tento druh odpadu a nik sa tým asi hlbšie nezaoberá a zákonné nariadenie teda nie je. Spoločnosti, ktoré na Slovensku spracovávajú odpad, nemajú jednotné všeobecné nariadenie či povinnosť špeciálne narábať so psími exkrementami. V minulosti bol tento odpad klasifikovaný ako nebezpečný. Po zmenách v zákone je však klasifikovaný ako klasický odpad, čiže aj psie exkrementy končia tam, kde ostatný komunálny, neseparovaný odpad. Mestá, ktoré disponujú spaľovňami ho likvidujú v spaľovniach. Ani hygienici nezakazujú vyhadzovať použité sáčky so psími exkrementami do bežných nádob a smetných košov. Dokonca svojho času vypracoval a vydal Hlavný hygienik SR rozhodnutie, že psie exkrementy sa môžu odhadzovať do bežných nádob. Sú tu teda akési dve strany. Jedna hovorí, že psie exkrementy sú biologický odpad, druhá, že nie. Kde je pravda? V skutočnosti psie exkrementy sú biologickým odpadom, ale v našom štáte nejestvuje zákon, ktorý by to presne definoval. Je to teda len na nás, či si znehodnotíme komunálny odpad biologickým odpadom a na skládkach s komunálnym odpadom to bude vyzerať ako na „hnojisku“. Nehovoriac o ekologickom znečistení.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Na jednej strane chceme od psičkárov aby si po svojom psovi odpratávali jeho výkaly, na strane druhej je tu samotný psičkár, ktorý to možno aj urobí, v našom meste je ich bohužiaľ málo, ale kam to zahodiť? Najjednoduchšie, zobrať domov a spláchnuť na WC. To, že psí trus je niekde na lúke či blízko chodníka je horšie ako len to, že niekto doň stupí. Dá sa povedať, že každý majiteľ psa je zároveň de facto vlastníkom malého priemyselného podniku, ktorý produkuje škodlivé emisie. Psí trus je organický materiál, ktorý najmä v letnom období prispieva k šíreniu chorôb (hmyz atď.)a spôsobuje napr. respiračné choroby. Trus obsahuje enterobaktérie a ďalšie typy baktérií, ktoré svojou škodlivosťou môžu zapríčiniť rôzne ochorenia. Podľa prieskumov je možné, že dieťa, ktoré si pretrie na pieskovisku oči rukou, ktorou sa predtým dotklo trusu, môže dokonca oslepnúť. Pri rozklade psích exkrementov (=biologického materiálu) tiež unikajú skleníkové plyny.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Nech sa k tomuto problému postavíme akokoľvek, obe strany majú svoju akúsi pravdu a žiadna z nich nie je celkom postihnuteľná, aj keď zákon psičkárovi nakladá povinnosť odstrániť si po svojom miláčikovi jeho výkaly. V prvom rade sa tento problém musí vyriešiť v zákone o odpadoch. Možno práve vtedy sa veci pohnú k lepšiemu a Slováci sa naučia neznečisťovať svoje prostredie. Je to len o tom, ako sa k tomu sami postavíme. Každopádne, ak nechceme mať problémy so zákonom a mať okolo seba čisto, riaďme sa heslom „čistota, pol života“.

Martina Pauková

Martina Pauková

Martina Pauková

Bloger 
  • Počet článkov:  6
  •  | 
  • Páči sa:  0x

"Nestarám sa príliš o to, kým som pred druhými, ale o to, kým som sama pred sebou. Budem bohatá tým, čo mám, nie tým, čo si požičiam." Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Pavol Koprda

Pavol Koprda

10 článkov
Post Bellum SK

Post Bellum SK

74 článkov
Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

20 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

295 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu